Video , , , , , ,
3 Yorum

Home

Home DocumentaryDünya çevre gününde 90 ülkede aynı anda yayımlanan, Yann Arthus-Berntrand‘ın yönettiği Home, özellikle görsel açıdan çok zengin, tavsiye edebileceğimiz bir belgesel.

Dünyamızın  hassas ve mükemmel bir sisteme sahip olduğunu ve yaşamın da buna borçlu olduğunu vurgulayan belgesel, insanlığın tarım devriminden bu yana giriştiği mücadelesinin, karbon enerji tüketimi ve sonrasını ele alarak, dünyamız üzerinde neden olduğu ekolojik yıkımlardan ve sonuçlarından söz ediyor. Belgeselin sonunda ise karamsar havayı bozmak adına bizlere, bireysel olarak yapabileceğimiz şeylerin oduğunu hatırlatıyor. Fakat özellikle güneş enerjisi ve tüketicinin bilinçlenmesine yönelik umutlar, belgesel boyunca çizilen karamsar tabloyu ne ölçüde değiştirebilir, hala tartışma konusu.

Belgeselin orjinal sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

1 yorum

  1. Kesinlikle haklısın Nlty2000. Karmaşık Toplumların Çöküşü’nde Joseph Tainter, çöküşü toplumun sürdürülebilir bir karmaşıklık seviyesine geri döndüğü bir ekonomi yapma/tasarruf süreci olarak tanımlıyor. Tüketimi destekliyorlar çünkü şu an yaşanmakta olanda bir tasarruf/ekonomi yapma süreci. Eğer karmakşıklığımızı arttıramazsak (bu da karmaşıklığı arttırıcı yakıt sağlayacak tüketimle olacak), insanın normaldeki yaşam tarzına — kabileler, köyler, küçük topluluklar — geri dönmemiz gerekecek.

    Çöküş hep karamsar tabloyla sunulur. İmparatorluğun çöküşünde Roma’nın pek çok bölgesinde beslenmede gelişme sağlandı. Köylüler imparatorluğun altyapısını/karmaşıklığını sürdürme yükünden kurtulduklarında yaşam standartlarında artış yaşandı.

  2. Belgesel benim bekledigimi vermedi ise de cokca dillendirilmeyen bir gercegi ima etti:
    İş alanı yaratma ugruna daha fazla dogal kaynak tuketimine yonelmek kokten yanlistir.
    Dolayisiyla sozde krizi asmak icin tuketimi artirma kampanyasi buyuk olcekte isleri daha da kotu yapacaktir.
    Gerisi icin bloguma beklerim…

Bir cevap yazın