Video , ,
Bir yorum yaz

Darwin’in Kabusu

darwins nightmare posterBelgesel film yapımcısı Hubert Sauper tarafından 2004 yılında çekilmiş, Bugüne kadar 12 ödül kazanmış bir belgesel: Darwin’s Nightmare

Darwin’in Kabusu, Afrikanın kaynaklarının nasıl sömürüldüğüne, zengin kaynaklara rağmen halkın niçin açlık, sefalet, yoksullukla boğuştuğuna ışık tutuyor.

Temmuz 2005 sayısında belgeseli kapak konusu yapan express dergisinde yönetmenle bir söyleşiye yer verilmiş ve belgesel hakkında şunlar yazılmış:

Tanzanyada, Afrika nın en büyük gölü olan victoria nın kıyısındaki mwanza kentinin havaalanında iki uçak. Biri 45 bin ton nohutla yüklü, diğeri 50 bin ton taze balık. Nohut, bm kamplarındaki sığınmacılara gelmiş, taze balık ab ülkelerine gidiyor. Balığı götüren uçak dönüşte silah getirecek. O silahlar iç savaşta kullanılacak, çatışmalardan kaçıp bm kamplarına sığınan talihli insanlar nohutla karın doyuracak… Tonlarca levrek çıkarılan victoria gölünün kıyısında açlıkla boğuşan insanların payına düşen, balık sanayiinin artıkları sadece. Ve o balık sanayii ki, geleneksel tarımı ve balıkçılığı yok etmekle kalmamış, levrek dışındaki balık türlerini bitirmiş.

lates niloticus

Lates niloticus

Zira o levrek, bildiğimiz levrek değil, etobur “lates niloticus” , diğer balık türlerinin amansızdüşmanı. Victoira gölünün doğal sakini değil. Üretim amacıyla getirilip “bırakılmış”. En az elli kilo çekiyor, karlı mı karlı. Kargo uçakları haftada ortalama 400 ton levreği avrupa ülkelerine taşıyor. Bu sanayi tanzanya yı zenginleştirmiyor, aksine, alabildiğine yoksullaştırıyor. Dahası var: 200 balık türünü yok etmesi bir yana, victoria gölü için de ölümcül bir tehdit.

Bir cevap yazın